Podróże z psem

Czasem zdarza się, że nie możemy lub zwyczajnie nie chcemy zostawić swojego pupila w domu. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z odległych podróży, a jedynie niedogodność zmuszająca nas, do bardziej starannego ich planowania.
Wyjeżdżając na wakacje z psem, najwygodniej jest wybrać się samochodem. Podróż zajmie nam dłużej, jednak nie musimy obawiać się, czy zwierzak nikomu nie będzie przeszkadzał ani czy klatka w przedziale bagażowym jest na pewno bezpieczna. By uspokoić psa w czasie podróży, weźmy jego ulubiony kocyk lub zabawkę. Będą pachniały domem, kojarzyły się z bezpieczeństwem. Czasem konieczne jest zapisanie przez weterynarza środków uspokajających. Podczas jazdy róbmy przerwy – nie tylko my potrzebujemy rozprostować kości, ale pies musi się ruszyć i załatwić swoje potrzeby. Nie zapominajmy o podawaniu wody i, kiedy potrzeba, jedzenia.
Wybierając noclegi z psem, możemy skorzystać z prywatnych kwater i pensjonatów – upewnijmy się jednak że pupil będzie bezpieczny, a właściciele nie mają nic przeciw jego obecności. Także hotele oferują coraz częściej warunki także dla domowych zwierząt podróżujących z właścicielami. W wielu krajach spotkać można nawet przyznawane przez organizacje społeczne lub wystawiane z własnej inicjatywy znaki i naklejki głoszące „dog friendly”. Podobnie bywa też w idących z duchem czasu restauracjach, które rozumieją, że pies także jest członkiem rodziny, nie wypada więc go przywiązać pod drzwiami.