Podróże i… alergia

Osobom zdrowym trudno sobie wyobrazić, jak trudny może być dla alergika wyjazd na wakacje. Na co dzień dość jest rzeczy, na które należy uważać, dochodzi jeszcze zmiana otoczenia, zupełnie inne jedzenie, stres przygotowań i niewyspanie. By uniknąć przykrych dolegliwości, alergicy muszą być bardzo ostrożni, gdy planują podróże.
Miejsce, w którym zamierzasz się zatrzymać, musi być sprawdzone. Żadnych podejrzanie tanich prywatnych pokoi z ogłoszenia bez zdjęć. Zwracaj uwagę, by było czysto, unikaj nieprzyjemnej wilgoci oraz pyłów i kurzu. Noclegi w dobrym hotelu dadzą Ci gwarancję utrzymania czystości i porządku. Możesz także wybrać samodzielny apartament, który możesz traktować jakby był tymczasowym mieszkaniem. To optymalne rozwiązanie, gdy zmagasz się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi – mając do dyspozycji aneks kuchenny, możesz samodzielnie przygotowywać posiłki z zakupionych i przywiezionych z domu produktów. W czasie podróży trudno nie mieć ochoty spróbować miejscowej kuchni. Pamiętaj, że jedzenie zupełnie inne niż to, na które masz uczulenie, może wywoływać tzw. reakcje krzyżowe – przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem i poczytaj wiarygodne źródła. Jedząc w restauracjach starannie czytaj menu i pytaj o składniki.
Pamiętaj, aby możliwie często zmieniać pościel i ręczniki. Jeżeli możesz – samodzielnie pierz swoje ubrania w sprawdzonym proszku lub płynie.