Podróż z dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Wyjazd na wakacje z małym dzieckiem wymaga zwrócenia uwagi na wiele rzeczy, które są ważne dla komfortu naszego i pociechy.
1. Dobrze wybierzmy sposób transportu. Najlepszy będzie własny samochód, w który zapakujemy wszystko, czego potrzebujemy, nie będziemy zależni od żadnych okoliczności (prócz korków na drogach i objazdów), nie będziemy nikomu przeszkadzać. Jeżeli jednak taka podróż miałaby trwać kilkanaście godzin lub dłużej – warto rozważyć, czy nie lepiej zdecydować się na samolot.
2. Przygotujmy dziecko do podróży. Ubierzmy je odpowiednio – najlepiej na cebulkę, zabierzmy dodatkowe rzeczy na przebranie w razie zabrudzenia, kocyk, maskotkę. Upewnijmy się, że mamy pod ręką coś do przegryzienia i wodę lub sok lub mleko i pieluchy. Gdy mamy przedszkolaka lub ucznia, zadbajmy o to, by się nie nudził. Oprócz tego, że zamienimy się w pilota wycieczki, snując opowieści po drodze, warto wziąć książkę, grę planszową w turystycznej wersji, przenośną konsolę.
3. Noclegi na miejscu zarezerwujmy z wyprzedzeniem, dopytajmy o oferowane warunki, zgłośmy wyjątkowe potrzeby.
4. Nie zapomnijmy o apteczce – plastry, bandaże, leki przeciwwymiotne, maści z antybiotykiem na skaleczenia, coś przeciw ukąszeniom owadów i poparzeniom słonecznym, regularnie lub objawowo przyjmowane lekarstwa. Weźmy ze sobą coś na chorobę lokomocyjną nie tylko wtedy, gdy wiemy, że nasze dziecko źle znosi podróże. Mogą wystąpić nowe czynniki, które wywołają wcześniej nieobserwowane dolegliwości.