Jaki plecak wybrać?

Wybierając się w podróż zawsze stajemy przed wyborem, co spakować. I w co. Walizka, plecak, torba? Na brak możliwości narzekać nie można, co czasem wybór ułatwia, a czasem…utrudnia. Załóżmy jednak, że nasza odpowiedź brzmi: plecak. Dobrze, lecz jaki plecak? Jaki rodzaj, jak duży? Czym kierować się przy wyborze? Jakimi parametrami?
Przede wszystkim wielkością. Pod tym względem do wyboru mamy następujące kategorie plecaków: do 20 l, 20-40 l, 41-60 l, 61-80 l oraz powyżej 80 l.
Plecaki do 20 l, to plecaki na co dzień, miejskie, szkolne.
20-40 l to plecaki trekkingowe, turystyczne, nadające się na krótkie wycieczki.
41-60 l to plecaki na dłuższe podróże, nawet zagraniczne, wielomiesięczne, idealne na autostop czy podróże improwizowane.
Większe plecaki konieczne będą na długie podróże jesienią i zimą, lub w chłodne rejony, gdy zabieramy ubrania cięższe, o większych gabarytach, a także karimatę i śpiwór.
Prócz wielkości możemy wybierać między plecakami dla dzieci, męskimi, damskimi i uniwersalnymi w bardzo różnym przedziale cenowym, w zależności od wielkości, producenta, przeznaczenia itd. Oszczędzać jednak na nich nie warto, gdyż za wysoką ceną na ogół idzie dobra jakość, wygoda i trwałość – a te, w przypadku plecaków, są bardzo istotne. Nie tylko ze względu na komfort naszych podróży, lecz i na nasze zdrowie.