Hotel, hostel, motel – różnice

Hotel, hostel, motel, wbrew pozorom, istnieje rzesza ludzi, dla których różnice między tymi pojęcia tych słów nie są oczywiste. A szkoda, bo w praktyce te różnice, choć czasem subtelne – bywają zarazem znaczące. Zaś wiedza na ten temat może okazać nam się bardzo przydatna i opłacalna. Hotele, hostele i motele różnią się też bowiem – i to wyraźnie – cenami. Choć nie tylko.
Najdroższe są zawsze hotele, niezależnie od ich standardu. Ceny hosteli i moteli plasują się mniej więcej na podobnym poziomie. Hotele oferują wyłącznie pokoje prywatne – inaczej, niż hotele i motele, gdzie można zamówić łóżko w pokoju wieloosobowym (opcja mniej komfortowa, ale opłacalna). Położone są też często bliżej centrum miejscowości czy miast – co nie jest to regułą. W przypadku hosteli należy raczej liczyć się z tym, że będą na uboczu lub w mniej popularnych dzielnicach. Motele zaś położone są zawsze obok dróg gdyż służą, z zasady, osobom zmotoryzowanym.
W hotelach panuje bardziej kameralna, rygorystyczna, spokojna atmosfera, niż w hostelach i motelach – tym samym stwarzając mniej okazji do poznawania ludzi. Pokoje i apartamenty hotelowe prawie zawsze zaopatrzone są w łazienki, podczas gdy w hostelach i motelach zdarzają się łazienki na korytarzach, wspólne – a także, niespotykane w hotelach, wspólne kuchnie.